top of page

Правило  један - Игра

 

Чл. 1 Дефиниције

1.1 Кошаркашка игра Кошарку играју 2 екипе, свака са по 5 играча. Циљ сваке екипе је да постигне погодак у противнички кош и спречи другу екипу да постигне погодак. Утакмица се игра под контролом судија, помоћних судија и делегата, ако је присутан.

1.2Кош: противнички/сопствени Противнички кош је кош на који екипа напада, а сопствени кош је кош који екипа брани.

1.3 Победник утакмице Победник је екипа која је постигла већи број поена на крају времена за игру.

 

Правило два - Терен и опрема

 

Чл. 2 Терен

2.1 Терен за игру Терен за игру има равну, тврду површину без препрека (Дијаграм 1) са димензијама 28 м по дужини и 15 м по ширини, мерено од унутрашње ивице границне линије.

2.2 Задње поље Задње поље екипе цине њен сопствени кош, део табле који спада унутар границних линија и онај део терена за игру који је ограницен цеоном линијом иза њеног сопственог коша, боцним линијама и средњом линијом.

2.3 Предње поље Предње поље екипе цине противницки кош, део табле који спада унутар границних линија и онај део терена за игру који је ограницен цеоном линијом иза противницког коша, боцним линијама и унутрашњом ивицом средње линије ближом противницком кошу.

2.4 Линије Све линије су нацртане белом бојом, широке 5 цм и јасно видљиве.

2.4.1 Границна линија Терен за игру је ограницен границном линијом коју цине цеоне линије и боцне линије. Ове линије нису део терена за игру. Било која препрека, укљуцујуци особље које седи на клупи екипе, удаљена је најмање 2 м од терена за игру.

2.4.2 Средња линија, средишњи круг и полукругови слободног бацања Средња линија је нацртана паралелно са цеоним линијама, спаја средине боцних линија и прелази 0,15 м преко обе боцне линије. Средња линија је део задњег поља. Средишњи круг је обележен на средини терена за игру и има полупрецник 1,80 м, мерено до спољашње ивице кружнице. Ако је унутрашњост средишњег круга обојена, мора да буде исте боје као и поља ограницења. Полукругови слободног бацања су обележени на терену за игру са полупрецником 1,80 м, мерено до спољашње ивице кружнице, са средиштима на средини линија слободног бацања (Дијаграм 2).

2.4.3 Линије слободног бацања, поља ограницења и подеоци за скакаце у току слободног бацања Линија слободног бацања је нацртана паралелно са обе цеоне линије. Дугацка је 3,60 м и њена даља ивица је удаљена 5,80 м од унутрашње ивице цеоне линије. Њена средина лежи на замишљеној линији која спаја средину 2 цеоне линије. Поља ограницења су правоугаоне површине обележене на терена за игру, ограницене цеоним линијама, продуженим линијама слободног бацања и линијама које запоцињу на цеоним линијама, ције су спољашње ивице удаљене 2,45 м од средине цеоних линија и које завршавају на спољашњим ивицама продужених линија слободног бацања. Ове линије, изузев цеоних линија, део су поља ограницења. Унутрашњост поља ограницења мора да буде обојена једном бојом. Подеоци за скакаце у току слободног бацања, дуж поља ограницења, резервисани су за играце у току слободних бацања и обележени као што приказује Дијаграм 2.

2.4.4 Поље 3 поена Поље 3 поена екипе (Дијаграм 1 и Дијаграм 3) је цитава површина терена за игру, изузев простора у близини противницког коша, кога ограницавају и коме припадају: • 2 паралелне линије које се пружају нормално на цеону линију, ција је спољашња ивица 0,90 м од унутрашње ивице боцних линија. • Лук полупрецника 6,75 м, мерено од тацке на поду тацно испод средишта противницког коша до спољашње ивице лука. Удаљеност ове тацке на поду од унутрашње ивице средине цеоне линије је 1,575 м. Лук је спојен са паралелним линијама. Линија 3 поена није део поља 3 поена.

2.4.5 Простори око клупа екипа Простори око клупа екипа су обележени изван терена за игру, ограницени са 2 линије као што приказује Дијаграм 1. У простору око клупе екипе 14 столица морају да буду на располагању особљу на клупи екипе кога цине тренери, помоцни тренери, заменици, искљуцени играци и пратиоци екипе. Све друге особе налазе се најмање 2 метра иза клупе екипе.

 

 

Чл. 3 Опрема

3.1. Захтева се следећа опрема: • Основне конструкције, које се састоје од: − Табли − Кошева, које чине (зглобни) обручи и мрежице − Конструкција носача табли, укључујући заштиту • Кошаркашке лопте • Сат за игру • Семафор • Сат за шут • Штоперица или погодан (видљив) уређај (а не сат за игру) за мерење тајм-аута • 2 засебна, јасно различита и гласна сигнала, по један за• Записник • Ознаке за грешке играча • Ознаке за грешке екипе • Стрелица наизменичног поседа • Подлога за игру • Терен за игру • Одговарајуће осветљење. Детаљан опис опреме за кошарку видети у Додатку о кошаркашкој опреми.

 

 

Правило три - Екипе

 

Чл. 4 Екипе

 

4.1 Дефиниција

4.1.1 Члан екипе има право наступа када је добио дозволу играња за екипу према прописима организационог тела такмичења, укључујући прописе који регулишу старосне границе.

4.1.2 Члан екипе има право игре када је његово име унето у записник пре почетка утакмице, све док не буде дисквалификован или не начини 5 грешака.

4.1.3 У току времена за игру, члан екипе је: • Играч, када се налази на терену за игру и има право да игра. • Заменик, када се не налази на терену за игру али има право да игра. • Искључени играч, када је начинио 5 грешака и нема више право да игра.

4.1.4 У току интервала игре, сви чланови екипе који имају право да играју сматрају се играчима.

4.2 Правило

4.2.1 Сваку екипу сачињавају: • Највише 12 чланова екипе са правом игре, укључујући капитена. • Тренер и ако екипа жели, помоћни тренер. • Највише 5 пратилаца екипе, који могу да седе на клупи екипе и имају посебна задужења, нпр. вођа екипе, доктор, физиотерапеут, статистичар, преводилац, итд.

4.2.2 У току времена за игру 5 играча сваке екипе налази се на терену за игру и они могу да буду замењени. 4.2.3 Заменик постаје играч и играч постаје заменик када: • Судија знаком руке одобри заменику да уђе у терен за игру. • У току тајм-аута или интервала игре, заменик затражи замену од записничара.

4.3 Униформе

4.3.1 Униформа чланова екипе састоји се од: • Дресова исте преовлађујуће боје напред и позади. Сви играчи морају да увуку дресове у гаћице. Дозвољени су играчки комбинезони (дрес и гаћице из једног дела). • Гаћица исте преовлађујуће боје напред и позади, али није обавезно да буду исте боје као и дресови. Гаћице се морају завршавати изнад колена. • Чарапа исте преовлађујуће боје за све играче екипе.

4.3.2 Сваки члан екипе носи дрес, нумерисан на предњој и задњој страни бројем једноставног облика и постојане боје у контрасту са бојом дреса. Бројеви су јасно видљиви и: • На задњој страни дреса високи најмање  цм. • На предњој страни дреса високи најмање  цм. • Широки најмање 2 цм. • Екипе користе бројеве 0 и 00 и од 1 до 99. • Играчи исте екипе не носе исти број. • Било који рекламни натпис или лого удаљен је најмање 5 цм од бројева.

4.3.3 Екипе морају да имају најмање 2 комплета дресова и: • Првоименована екипа у програму (домаћа екипа) носи дресове светле боје (најбоље беле). • Другоименована екипа у програму (гостујућа екипа) носи дресове тамне боје. • Међутим, ако се 2 екипе сложе, могу да међусобно размене боје дресова.

4.4 Остала опрема

4.4.1 Сва опрема коју користе играчи мора да буде одговарајућа за игру. Није дозвољена опрема која је пројектована да повећа висину или домашај играча или на било који начин даје неправедну предност.

4.4.2 Играчи не носе опрему (предмете) која може да проузрокује повреду других играча. • Следећи предмети нису дозвољени: − Штитници за прст, шаку, ручни зглоб, лакат или подлактицу, навлаке или стезници направљени од коже, пластике, савитљиве (меке) пластике, метала или било које друге чврсте материје, чак и ако су пресвучени меком облогом. − Предмети који могу да посеку или проузрокују огреботине (нокти морају да буду потпуно подрезани). − Капа, умеци за косу и накит. • Следећи предмети су дозвољени: − Заштитна опрема за раме, надлактицу, бутину или потколеницу, ако је материјал довољно обложен. − Еластични рукави, исте преовлађујуће боје као и дресови. − Еластичне чарапе, исте преовлађујуће боје као и гаћице. Ако су за надколеницу, морају да се завршавају изнад колена; ако су за потколеницу, морају да се завршавају испод колена. − Стезници за колено, ако су подесно пресвучени. − Заштитна маска за повређен нос, чак и ако је направљена од тврдог материјала. − Необојени провидни штитник за уста. − Наочаре, ако не излажу опасности друге играче. − Траке за главу, широке највише 5 цм, израђене од меке једнобојне тканине, савитљиве пластике или гуме. − Необојене провидне терапијске траке за руке, рамена, ноге, итд.

4.4.3 У току утакмице, играч не сме да приказује комерцијални, промотивни или добротворни назив, ознаку, лого или другу идентификацију, која укључује али се не ограничава на идентификацију на телу, у коси, или на неки други начин.

4.4.4 Било коју другу опрему, која се изричито не помиње у овом члану, мора да одобри Техничка комисија ФИБА.

 

Чл. 5 Играчи: повреда

 

5.1 Ако се повреди играч(и), судије могу да зауставе игру.

5.2 Ако је лопта жива када се повреда догоди, судија не звижди пиштаљком све док екипа која има контролу лопте не шутира на кош из игре, изгуби контролу лопте, задржава лопту или лопта не постане мртва. Ако је потребно да се заштити повређени играч, судије могу одмах да зауставе игру.

5.3 Ако повређени играч не може одмах (приближно за 15 секунди) да настави да игра или ако му се указује помоћ, мора да буде замењен осим ако екипа остаје са мање од 5 играча на терену за игру.

5.4 Особље на клупи екипе може само са дозволом судије да уђе на терен за игру да помогне повређеном играчу, пре него што играч буде замењен.

5.5 Лекар може да уђе на терен за игру без дозволе судије, ако процени да је повређеном играчу одмах потребна медицинска помоћ.

5.6 У току игре, било који играч који крвари или има отворену рану мора да буде замењен. Он може да се врати на терен за игру само пошто је крварење заустављено, а повређено место или отворена рана потпуно и безбедно превијени. Ако се повређени играч или играч који крвари или има отворену рану, опорави у току тајм-аута додељеног било којој екипи пре сигнала записничара за замену, може да настави да игра.

5.7 Играчи које је тренер одредио да почну утакмицу или којима се укаже помоћ између слободних бацања, могу да буду замењени у случају повреде. У том случају, противници такође имају право да замене исти број играча, ако то желе.

 

Чл. 6 Капитен: дужности и права

 

6.1 Капитен (ЦАП) је играч кога је његов тренер одредио да представља своју екипу на терену за игру. Он може да на учтив начин комуницира са судијама у току игре да би добио информацију, али само када лопта постане мртва и сат за игру буде заустављен.

6.2 Капитен, одмах по завршетку утакмице, обавештава првог судију да његова екипа улаже протест на резултат утакмице и потписује записник у рубрици са ознаком ‘‘Потпис капитена у случају протеста’’.

 

Чл. 7 Тренери: дужности и права[уреди]

 

7.1 Најмање 20 минута пре предвиђеног почетка утакмице, сваки тренер или његов представник предаје записничару списак имена и одговарајућих бројева чланова екипе који имају право наступа на утакмици, као и име капитена екипе, тренера и помоћног тренера. Сви чланови екипе чија су имена унета у записник имају право да играју, чак и ако стигну након почетка утакмице.

7.2 Најмање 10 минута пре предвиђеног почетка утакмице, сваки тренер потписивањем записника потврђује сагласност са именима и одговарајућим бројевима чланова своје екипе и именима тренера. Тренери истовремено означавају 5 играча који треба да почну утакмицу. Тренер екипе ‘‘А’’ први даје ову информацију.

7.3 Особље на клупи екипе јесу једине особе којима је дозвољено да седе на клупи екипе и остану унутар простора око клупе своје екипе.

7.4 Тренер или помоћни тренер може у току игре да оде до записничког стола да би добио статистичку информацију, али само када лопта постане мртва и сат за игру буде заустављен.

7.5 Било тренеру или помоћном тренеру, али само једном од њих у било ком датом тренутку, дозвољено је да стоји у току игре. Они могу да се усмено обраћају играчима у току игре под условом да остану унутар простора око клупе своје екипе. Помоћни тренер се не обраћа судијама.

7.6 Ако постоји помоћни тренер његово име мора да се унесе у записник пре почетка утакмице (његов потпис није неопходан). Он преузима све дужности и права тренера, ако из било ког разлога тренер није у могућности да настави.

7.7 Када капитен напушта терен за игру тренер обавештава судију о броју играча који делује као капитен на терену за игру.

7.8 Капитен делује као тренер ако екипа нема тренера, или ако тренер није у могућности да настави а нема помоћног тренера уписаног у записник (или ни он није у могућности да настави). Ако капитен мора да напусти терен за игру, може да настави да делује као тренер. Ако мора да оде после дисквалификујуће грешке или због повреде није у могућности да делује као тренер, његов заменик на месту капитена може да га мења и на месту тренера.

7.9 Тренер одређује извођача слободног бацања своје екипе у свим случајевима где то није одређено правилима.

 

Правило четири - Прописи о игри

 

Чл. 8 Време за игру, нерешен резултат и продужеци

8.1 Утакмица се састоји од 4 периода од по 10 минута.

8.2 Интервал игре пре предвиђеног почетка утакмице је 20 минута

8.3 Интервали игре између првог и другог периода (прво полувреме), између трећег и четвртог периода (друго полувреме) и пре сваког продужетка су 2 минута.

8.4 Интервал игре на полувремену је 15 минута.

8.5 Интервал игре почиње: • 20 минута пре предвиђеног почетка утакмице. • Када сигнал сата за игру огласи завршетак периода.

8.6 Интервал игре се завршава: • На почетку првог периода, када лопта напусти шаку(е) првог судије приликом бацања у вис у току подбацивања. • На почетку свих осталих периода, када је лопта на располагању играчу који изводи убацивање.

8.7 Ако је резултат нерешен на крају времена за игру у четвртом периоду, игра се наставља са онолико продужетака од по 5 минута колико је потребно да се добије победник.

8.8 Ако је грешка начињена непосредно пре или када сигнал сата за игру огласи крај времена за игру, евентуално слободно бацање(а) се спроводи након завршетка времена за игру.

8.9 Ако је потребно да се игра продужетак као резултат овог слободног(их) бацања, тада се све грешке начињене након краја времена за игру сматрају као да су се догодиле у току интервала игре и слободна бацања се спроводе пре почетка продужетка.

 

Чл. 9 Почетак и завршетак периода или утакмице

9.1 Први период почиње када лопта напусти шаку(е) првог судије приликом бацања у вис у току подбацивања.

9.2 Сви остали периоди почињу када је лопта на располагању играчу који изводи убацивање.

9.3 Утакмица не може да почне ако једна од екипа није на терену за игру са 5 играча спремних за игру.

9.4 На свим утакмицама првоименована екипа у програму (домаћа екипа) има клупу екипе и сопствени кош са леве стране записничког стола, гледано према терену за игру. Међутим, ако се 2 екипе сложе, могу да размене клупе екипа и/или кошеве.

9.5 Пре првог и трећег периода екипе имају право да се загревају на половини терена за игру на којој се налази противнички кош.

9.6 Екипе размењују кошеве у другом полувремену.

9.7 У свим продужецима екипе настављају да нападају исте кошеве као у четвртом периоду.

9.8 Период, продужетак или утакмица се завршава када сигнал сата за игру огласи крај времена за игру. Када је табла опремљена осветљењем око свог обода, то осветљење има предност у односу на звук сигнала сата за игру.

 

Чл. 10 Статус лопте

10.1 Лопта може да буде или жива или мртва.

10.2 Лопта постаје жива: • У току подбацивања, када напусти шаку(е) првог судије приликом бацања у вис. • У току слободног бацања, када је на располагању извођачу слободног бацања. • У току убацивања, када је на располагању играчу који изводи убацивање.

10.3 Лопта постаје мртва: • Када је постигнут било који погодак из игре или слободно бацање. • Када судија зазвижди пиштаљком док је лопта жива. • Када је очигледно да лопта неће ући у кош код слободног бацања иза кога следи:

- Друго слободно бацанје(а).

- Наредна казна (слободно баванје(а) и/или посед).

• Када сигнал сата за игру огласи завршетак периода. • Када се огласи сигнал сата за шут док екипа има контролу лопте. • Када лопту у лету приликом шута на кош из игре, додирне играч било које екипе, након:

- Звиждука пиштаљке судије.

- Оглашавања сигнала сата за игру за завршетак периода.

- Оглашавање сигнала сата за шут.

10.4 Лопта не постаје мртва и погодак се рачуна, ако је постигнут: • Када се лопта налази у лету приликом шута на кош из игре и:

- Судија звижди пиштаљком.

- Огласи се сигнал сата за игру за завршетак периода.

- Огласи се сигнал сата за шут.

• Када се лопта налази у лету приликом слободног бацања и судија зазвижди пиштаљком због било које повреде правила изузев оне коју направи извођач слободног бацања. • Када играч начини грешку на било ком противнику, док контролу лопте има противник који се налази у акцији шутирања на кош из игре и завршава шут континуираном кретњом, започетом пре него што се грешка догодила. Ова одредба не важи и погодак се не рачуна ако се:

- Након звиждука судије пиштаљком направи потпуно нова акција шутиранја.

- У току континуиране кретње играча који се налази у акцији.

шутирања огласи сигнал сата за игру за крај периода или сигнал сата за шут.

 

Чл. 11 Место играча и судије

11.1 Место играча је одређено тиме где он додирује под. Док се налази у ваздуху, задржава исти статус који је имао када је задњи пут додирнуо под. Ово укључује граничну линију, средњу линију, линију 3 поена, линију слободног бацања и линије које ограничавају поље ограничења и поље полукруга без пробијања.

11.2 Место судије је одређено на исти начин као и место играча. Када лопта додирне судију, сматра се да додирује под на месту где се судија налази.

 

Чл. 12 Подбацивање и наизменичан посед

12.1 Дефиниција подбацивања

12.1.1 Подбацивање настаје када судија баци лопту у вис у средишњем кругу између било која 2 противника на почетку првог периода.

12.1.2 Држана лопта настаје када један или више играча противничких екипа има једну или обе шаке чврсто на лопти, тако да ниједан играч не може да стекне контролу без претеране грубости.

12.2 Поступак подбацивања 12.2.1 Сваки скакач стоји са обе ноге унутар оне половине средишњег круга која је ближа његовом сопственом кошу, са једним стопалом близу средње линије.

12.2.2 Саиграчи не смеју да заузму суседна места око круга, ако противник жели да заузме једно од тих места.

12.2.3 Судија тада баца лопту вертикално навише између 2 противника, више него што било који од њих може да досегне скоком.

12.2.4 Лопту мора да одбије шаком(ама) бар један скакач, након што достигне највишу тачку.

12.2.5 Ниједан скакач не напушта своје место све док лопта не буде правилно одбијена.

12.2.6 Ниједан скакач не сме да ухвати лопту или је одбије више од два пута, све док она не додирне једног од нескакача или под.

12.2.7 Ако лопту није одбио бар један скакач, подбацивање се понавља.

12.2.8 Ниједан део тела нескакача не сме да буде на или преко линије круга (цилиндар), пре него што лопта буде одбијена.

Повреда Чл. 12.2.1, 12.2.4, 12.2.5, 12.2.6 i 12.2.8 je прекршај.

12.3 Ситуације подбацивања Ситуација подбацивања настаје: • Када је досуђена држана лопта. • Када лопта оде ван граничних линија а судије су у дилеми или се не слажу ко је од противника задњи додирнуо лопту. • Када обе екипе начине прекршај слободног бацања у току неуспешног последњег или јединог слободног бацања. • Када се жива лопта заглави између коша и табле (изузев између слободних бацања и након последњег или јединог слободног бацања иза кога следи убацивање на продужетку средње линије, насупрот записничком столу). • Када лопта постане мртва а ниједна екипа нема контролу лопте нити право на лопту. • Када након поништења једнаких казни против обе екипе, нема других казни за грешке преосталих за спровођење и ниједна екипа није имала контролу лопте нити право на лопту пре прве грешке или прекршаја. • Када треба да започну сви периоди осим првог периода.

12.4 Дефиниција наизменичног поседа

12.4.1 Наизменичан посед је метод којим се проузрокује да лопта постане жива убацивањем а не подбацивањем.

12.4.2 Убацивање услед наизменичног поседа: • Почиње када је лопта на располагању играчу који изводи убацивање. • Завршава:

- Када лопта додирне или буде правилно додирнута од играча на терену за игру.

- Када екипа која изводи убацивање направи прекршај.

12.5 Поступак наизменичног поседа

12.5.1 У свим ситуацијама подбацивања екипе наизменично добијају посед лопте за убацивање најближе месту где дође до ситуација подбацивања.

12.5.2 Екипа која не стекне контролу живе лопте на терену за игру након подбацивања има право на први наизменичан посед.

12.5.3 Екипа која има право на следећи наизменичан посед на крају било ког периода започиње следећи период убацивањем на продужетку средње линије, насупрот записничком столу, осим ако постоји наредна казна слободних бацања и поседа која треба да се спроведе.

12.5.4 Екипа која има право на убацивање услед наизменичног поседа (наизменично убацивање) означава се стрелицом наизменичног поседа у смеру противничког коша. Смер стрелице наизменичног поседа окреће се одмах када се заврши наизменично убацивање.

12.5.5 Прекршај екипе у току њеног наизменичног убацивања проузрокује да она изгуби то наизменично убацивање. Смер стрелице наизменичног поседа се одмах окреће, означавајући да противници екипе која је направила прекршај имају право на наизменично убацивање у следећој ситуацији подбацивања. Игра се затим наставља додељивањем лопте противницима екипе која је направила прекршај, за убацивање на месту претходног убацивања.

12.5.6 Грешка било које екипе: • Пре почетка било ког осим првог периода, или • У току наизменичног убацивања, не проузрокује да екипа која има право на убацивање изгуби то наизменично убацивање.

 

Чл. 13 Како се игра лоптом

13.1 Дефиниција

13.1.1 Лоптом се у току утакмице игра само шаком(ама) и она може да се додаје, баца, одбија, котрља или води у било ком правцу, уз ограничења садржана у овим правилима.

13.2 Правило Играч не трчи са лоптом, намерно је не удара или блокира било којим делом ноге, нити је удара песницом. Међутим, случајан долазак у контакт или додир лопте било којим делом ноге није прекршај. Повреда Чл. 13.2 је прекршај.

Чл. 14 Контрола лопте

14.1 Дефиниција

14.1.1 Контрола екипе почиње када играч те екипе има контролу живе лопте тако што је држи или води или је има на располагању.

14.1.2 Контрола екипе се наставља:

• Када играч те екипе има контролу живе лопте • Када саиграчи међусобно додају лопту.

14.1.3 Контрола екипе се завршава:

• Када противник стекне контролу. • Када лопта постане мртва. • Када лопта напусти шаку(е) играча приликом шута на кош из игра или слободног бацања.

 

Чл. 15 Играч у акцији шутирања

15.1 Дефиниција

15.1.1 Шут на кош из игре или слободно бацање настаје када играч држи лопту у шаци(кама) и затим је баци у ваздух према противничком кошу. Одбијање настаје када се лопта усмери шаком(ама) према противничком кошу. Закуцавање настаје када се лопта снажно потисне надоле у противнички кош са једном или обе шаке. Одбијање и закуцавање се такође сматрају шутом на кош из игре.

15.1.2 Акција шутирања: • Почиње када играч започне континуирану кретњу која нормално претходи избачају лопте и којом је, по оцени судије, почео покушај постизања поготка бацањем, одбијањем или закуцавањем лопте према противничком кошу. • Завршава када лопта напусти шаку(е) играча, а у случају да се играч који шутира налази у ваздуху, када он доскочи са обе ноге на под. Противник може да држи руку(е) играчу који покушава да постигне погодак и тиме га у томе спречава, али се ипак сматра да је играч начинио покушај поготка. У овом случају није битно да лопта напусти шаку(е) играча. Не постоји однос између броја направљених правилних корака и акције шутирања.

15.1.3 Континуирана кретња у акцији шутирања: • Почиње када се лопта заустави у шаци(кама) играча и започне покрет шутирања, обично навише. • Може да укључи кретање руке(у) и/или тела играча у његовом покушају да шутира на кош из игре. • Завршава када лопта напусти шаку(е) играча, или ако се изведе потпуно нова акција шутирања.

 

Чл. 16 Погодак: када је постигнут и његова вредност

16.1 Дефиниција

16.1.1 Погодак је постигнут када жива лопта уђе у кош одозго и остане унутар или прође кроз њега.

16.1.2 Сматра се да је лопта унутар коша, када се најмањи њен део налази унутар и испод нивоа обруча.

16.2 Правило

16.2.1 Погодак се приписује екипи која напада на противнички кош у који је лопта ушла, на следећи начин: • Погодак постигнут из слободног бацања рачуна се 1 поен. • Погодак постигнут из поља 2 поена рачуна се 2 поена. • Погодак постигнут из поља 3 поена рачуна се 3 поена. • Након што лопта додирне обруч код последњег или јединог слободног бацања и правилно је додирне играч напада или одбране пре него што уђе у кош, погодак се рачуна 2 поена.

16.2.2 Ако играч случајно постигне погодак из игре у кош своје екипе, погодак се рачуна 2 поена и уписује као да га је постигао капитен противничке екипе на терену за игру.

16.2.3 Ако играч намерно постигне погодак из игре у кош своје екипе, то је прекршај и погодак се не рачуна.

16.2.4 Ако играч проузрокује да цела лопта прође кроз кош одоздо, то је прекршај.

16.2.5 Сат за игру мора да показује 0:00,3 (3 десетинке секунде) или више, да би играч стекао контролу лопте приликом убацивања или приликом скока након последњег или јединог слободног бацања у намери да покуша шут на кош из игре. Ако сат за игру показује 0:00,2 или 0:00,1 једини тип важећег постигнутог погодка из игре јесте одбијање или директно закуцавање лопте.

 

Чл. 17 Убацивање

17.1 Дефиниција

17.1.1 Убацивање настаје када се играч који изводи убацивање налази ван граничних линија и додаје лопту у терен за игру.

17.2 Поступак

17.2.1 Судија мора да уручи или стави лопту на располагање играчу који изводи убацивање. Он такође може да лопту добаци или дода од пода под условом: • Да судија није удаљен више од 4 м од играча који изводи убацивање. • Да се играч који изводи убацивање налази тачно на месту које је одредио судија.

17.2.2 Играч изводи убацивање са места најближег повреди правила или где је судија зауставио игру, изузев директно иза табле.

17.2.3 У следећим ситуацијама наредно убацивање се спроводи на продужетку средње линије, насупрот записничком столу: • На почетку свих периода осим првог периода. • После слободног(их) бацања због техничке, неспортске или дисквалификујуће грешке. Играч који изводи убацивање има по једно стопало са обе стране продужетка средње линије, насупрот записничком столу, и има право да дода лопту саиграчу на било ком месту на терену за игру.

17.2.4 Када сат за игру показује 2:00 минута или мање у четвртом периоду и у сваком продужетку, после тајм-аута узетог од стране екипе која има право на посед лопте у свом задњем пољу, наредно убацивање се изводи на линији убацивања у предњем пољу те екипе, насупрот записничком столу.

17.2.5 После личне грешке коју је начинио играч екипе која има контролу живе лопте или екипе која има право на лопту, наредно убацивање се изводи са места најближег повреди правила.

17.2.6 Кад год лопта уђе у кош, а погодак из игре или слободно бацање се не признаје, наредно убацивање се изводи на продужетку линије слободног бацања.

17.2.7 После успешног поготка из игре или успешног последњег или јединог слободног бацања: • Убацивање изводи било који играч екипе која није постигла погодак са било ког места иза чеоне линије те екипе. Ово се такође примењује након што судија уручи или стави лопту на располагање играчу који изводи убацивање, након тајм-аута или било ког прекида игре после успешног поготка из игре или успешног последњег или јединог слободног бацања. • Играч који изводи убацивање може да се креће бочно и/или уназад и лопта може да се додаје између саиграча иза чеоне линије, али бројање 5 секунди почиње када лопта буде на располагању првом играчу ван граничних линија.

17.3 Правило

17.3.1 Играц који изводи убацивање: • Не троши више од 5 секунди да би избацио лопту. • Не закорацује у терен за игру док има лопту у својој шаци(ама). • Не проузрокује да лопта додирне простор ван границних линија, након што је била избацена приликом убацивања. • Не додирује лопту у терену за игру пре него што она додирне другог играца. • Не проузрокује да лопта уде директно у кош. • Не помера се са места одреденог за убацивање иза границне линије, боцно у једном или оба правца, не више од укупно 1 метар, пре него што избаци лопту. Медутим, дозвољено му је да се креце директно уназад од границне линије, онолико далеко колико околности допуштају.

17.3.2 У току убацивања остали играци: • Немају било који део својих тела над границном линијом, пре него што лопта буде убацена преко ње. • Нису ближе од 1 м играцу који изводи убацивање, када је на месту убацивања растојања од границне линије до било које препреке ван ње мање од 2 м.

Повреда Чл. 17.3. је прекршај.

17.4 Казна Лопта се додељује противницима за убацивање на месту претходног убацивања.

 

Чл. 18 Тајм-аут

18.1 Дефиниција Тајм-аут је прекид игре који је тражио тренер или помоцни тренер.

18.2 Правило

18.2.1 Сваки тајм-аут траје 1 минут.

18.2.2 Тајм-аут може да се додели у току прилике за тајм-аут.

18.2.3 Прилика за тајм-аут поциње: • За обе екипе, када лопта постане мртва, сат за игру буде заустављен и судија заврши своју комуникацију са записницким столом. • За обе екипе, када лопта постане мртва после успешног последњег или јединог слободног бацања. • За екипу која није постигла погодак, када је постигнут погодак из игре.

18.2.4 Прилика за тајм-аут се завршава када је лопта на располагању играцу за убацивање или за прво или једино слободно бацање.

18.2.5 Свакој екипи могу да се доделе: • 2 тајм-аута у току првог полувремена. • 3 тајм-аута у току другог полувремена, од којих највише 2 у последња 2 минута другог полувремена. • 1 тајм-аут у току сваког продужетка.

18.2.6 Неискоришцени тајм-аути не могу да се пренесу у наредно полувреме или продужетак.

18.2.7 Тајм-аут се одобрава екипи цији је тренер први упутио захтев, осим ако се додељује после поготка из игре који су постигли противници, а без досудене повреде правила.

18.2.8 Тајм-аут није дозвољен екипи која је постигла погодак, када сат за игру показује 2:00 минута или мање у цетвртом периоду и у сваком продужетку а после успешног поготка из игре, осим ако је судија прекинуо игру.

18.3 Поступак

18.3.1 Само тренер или помоцни тренер има право да тражи тајм-аут. Он успоставља визуелни контакт са записницаром или одлази до записницког стола и јасно тражи тајм-аут, нацинивши уобицајени знак рукама.

18.3.2 Захтев за тајм-аут може да се повуце само пре него што се огласи сигнал записницара у вези тог захтева.

18.3.3 Период тајм-аута: • Поциње када судија зазвижди пиштаљком и покаже знак за тајм-аут. • Завршава када судија зазвижди пиштаљком и знаком руке позове екипе назад на терен за игру.

18.3.4 Цим прилика за тајм-аут поцне, записницар се оглашава својим сигналом да обавести судије да је упуцен захтев за тајм-аут. Ако је постигнут погодак из игре против екипе која је тражила тајм-аут, мерилац времена одмах зауставља сат за игру и оглашава се својим сигналом.

18.3.5 У току тајм-аута и у току интервала игре пре поцетка другог и цетвртог периода и сваког продужетка, играци могу да изаду са терена за игру и седну на клупу екипе, а особље на клупи екипе може да уду у терен за игру, под условом да остане у близини простора око клупе своје екипе.

18.3.6 Ако је било која екипа упутила захтев за тајм-аут након што је лопта на располагању изводацу слободног бацања за прво или једино слободно бацање, тајм-аут се додељује: • Ако је последње или једино слободно бацање успешно.

• Ако иза последњег или јединог слободног бацања следи убацивање на продужетку средње линије, насупрот записницком столу. • Ако је досудена грешка измеду слободних бацања. У овом слуцају завршава се слободно бацање(а) и тајм-аут дозвољава пре спроводења нове казне за грешку. • Ако је досудена грешка пре него што лопта постане жива након последњег или јединог слободног бацања. У овом слуцају тајм-аут се дозвољава пре спроводења нове казне за грешку. • Ако је досуден прекршај пре него што лопта постане жива након последњег или јединог слободног бацања. У овом слуцају тајм-аут се дозвољава пре спроводења убацивања. У слуцају да постоје узастопне целине слободних бацања и/или поседа лопте као резултат више од 1 казне за грешку, са сваком целином треба да се посебно поступа.

 

Чл. 19 Замена

19.1 Дефиниција Замена је прекид игре који је тражио заменик да би постао играц.

19.2 Правило

19.2.1 Екипа може да замени играца(е) у току прилике за замену.

19.2.2 Прилика за замену поциње:

• За обе екипе, када лопта постане мртва, сат за игру буде зауставлјен и с

судија заврши своју комуникацију са записницким столом.

•За обе екипе, када лопта постане мртва после успешног последњег или

јединог слободног бацања.

•За екипу која није постигла погодак, када је постигнут погодак из игре

и сат за игру показује 2:00 минута или мање у цетвртом периоду и у сваком продужетку.

19.2.3 Прилика за замену се завршава када је лопта на располагању играцу за убацивање или за прво или једино слободно бацање. 19.2.4 Играц који је постао заменик и заменик који је постао играц не могу респективно да поново уду или напусте игру, све док лопта не постане поново мртва након дела игре када је сат радио, осим:

• Ако је екипа остала са мање од 5 играча на терену за игру. • Ако се играч који има право на слободна бацања као

резултат исправљања погрешке налази на клупи екипе након што је био правилно замењен.

19.2.5 Замена није дозвољена екипи која је постигла погодак, када је сат за игру заустављен после успешног поготка из игре а сат за игру показује 2:00 минута или мање у цетвртом периоду и у сваком продужетку, осим ако је судија прекинуо игру.

19.3 Поступак

19.3.1 Само заменик има право да тражи замену. Он (а не тренер или помоцни тренер) одлази до записницког стола и јасно тражи замену нацинивши уобицајени знак рукама или седа на столицу за заменике. Он мора да буде спреман одмах да игра.

19.3.2 Захтев за замену може да се повуце само пре него што се огласи сигнал записницара у вези тог захтева.

19.3.3 Цим прилика за замену поцне, записницар се оглашава својим сигналом да обавести судије да је упуцен захтев за замену.

19.3.4 Заменик остаје ван границне линије све док судија не зазвижди пиштаљком, покаже знак за замену и знаком руке му одобри да уде у терен за игру.

19.3.5 Играцу ција се замена врши, дозвољено је да оде директно на клупу своје екипе, без јављања било записницару било судији.

19.3.6 Замене се врше што је брже могуце. Играц који је нацинио 5 грешака или је дисквалификован, мора да буде замењен одмах (у року од приближно 30 секунди). Ако по оцени судије постоји одуговлацење утакмице, уписује се тајм-аут екипи која крши ову одредбу. Ако екипа нема преосталих тајм-аута, тренеру може да се досуди техницка грешка за одуговлацење утакмице, која се уписује са “Б”.

19.3.7 Ако је замена затражена у току тајм-аута или у току интервала игре, осим у интервалу на полувремену, заменик мора да се јави записницару пре уласка у игру.

19.3.8 Ако изводац слободног бацања мора да буде замењен:

• Зато што је повређен. • Зато што је начинио 5 грешака. • Зато што је дисквалификован,

слободно бацање(а) мора да изведе његов заменик, који не може да буде поново замењен све док не игра у наредном делу утакмице када сат ради.

19.3.9 Ако је било која екипа упутила захтев за замену након што је лопта на располагању изводацу слободног бацања за прво или једино слободно бацање, замена се додељује: • Ако је последње или једино слободно бацање успешно. • Ако иза последњег или јединог слободног бацања следи убацивање на продужетку средње линије, насупрот записницком столу. • Ако је досудена грешка измеду слободних бацања. У овом слуцају завршава се слободно бацање(а) и замена дозвољава пре спроводења нове казне за грешку. • Ако је досудена грешка пре него што лопта постане жива након последњег или јединог слободног бацања. У овом слуцају замена се дозвољава пре спроводења нове казне за грешку.  

• Ако је досуден прекршај пре него што лопта постане жива након последњег или јединог слободног бацања. У овом слуцају замена се дозвољава пре спроводења убацивања.

У слуцају да постоје узастопне целине слободних бацања као резултат више од 1 казне за грешку, са сваком целином треба да се посебно поступа.

 

Чл. 20 Утакмица изгубљена без борбе

20.1 Правило Екипа губи утакмицу без борбе: • Ако није присутна или није у могуцности да изведе на терен 5 играца спремних за игру 15 минута након предвиденог времена поцетка. • Ако својим деловањем спрецава да се утакмица игра. • Ако одбије да игра након што јој је то наложио први судија.

20.2 Казна

20.2.1 Утакмицу добијају противници и резултат је 20 према 0. Осим тога, екипа која губи утакмицу без борбе добија 0 бодова у пласману.

20.2.2 У мецу који се игра на укупан број поена (збирни резултат) у 2 утакмице (код куце и у гостима) и у плаy-офф-у ‘‘бољи у 3 утакмице’’, екипа која без борбе изгуби прву, другу или трецу утакмицу, губи и цитав мец или плаy-офф ‘‘без борбе’’. Ово се не примењује у плаy-офф-у ‘‘бољи у 5 утакмица’’.

20.2.3 Ако на турниру екипа други пут изгуби утакмицу без борбе, дисквалификује се са турнира и бришу се резултати свих утакмица које је одиграла.

 

Чл. 21 Утакмица изгубљена без завршетка игре

21.1 Правило Екипа губи утакмицу без завршетка игре, ако у току игре на терену за игру има мање од 2 играца спремна за игру.

21.2 Казна

21.2.1 Ако је у водству екипа која добија утакмицу, остаје да важи резултат који је био у тренутку заустављања игре. Ако екипа која добија утакмицу није у водству, резултат се уписује као 2 према 0 у њену корист. Осим тога, екипа која губи утакмицу без завршетка игре добија 1 бод у пласману.

21.2.2 У мецу који се игра на укупан број поена (збирни резултат) у 2 утакмице (код куце и у гостима), екипа која без завршетка игре изгуби прву или другу утакмицу, губи и цитав мец ‘‘без завршетка игре’’.

 

 

Правило пет - Прекршаји

 

Чл. 22 Прекршаји

22.1 Дефиниција Прекршај је повреда правила.

22.2 Казна Лопта се додељује противницима за убацивање са места најближег повреди правила, изузев директно иза табле, осим ако није другације назнацено у правилима.

 

Чл. 23 Играц и лопта ван граничних линија

23.1 Дефиниција

23.1.1 Играц је ван границних линија када је било који део његовог тела у додиру са подом или било којим објектом (осим са играцем) изнад, на или ван границних линија.

23.1.2 Лопта је ван границних линија када додирне:

• Играча или било коју другу особу  која се налази ван граничних линија. • Под или било који објекат изнад, на или ван граничне линије. • Носаче табли, задње стране табли или било који објекат изнад терена за игру.

23.2 Правило

23.2.1 Излазак лопте ван границних линија је проузроковао последњи играц који додирне лопту или кога она додирне пре него што оде ван границних линија, цак и ако затим лопта оде ван границних линија додирујуци нешто друго осим играца.

23.2.2 Ако је лопта ван границних линија јер је додирнула или била додирнута од играца који се налази на или ван границне линије, овај играц проузрокује да лопта оде ван границних линија.

23.2.3 Ако у току држане лопте играц(и) преде(у) ван границних линија или у своје задње поље, настаје ситуација подбацивања.

 

Чл. 24 Вођење лопте

24.1 Дефиниција

24.1.1 Водење представља кретање живе лопте које је проузроковао играц који има контролу те лопте и који је баца, одбија, котрља по поду или намерно баца на таблу.

24.1.2 Водење поциње када играц, пошто је стекао контролу живе лопте на терену за игру, баци, одбије, закотрља, поведе по поду или намерно баци лопту на таблу и поново је додирне пре него што она додирне другог играца. Водење се завршава када играц додирне лопту са обе шаке истовремено или дозволи да лопта застане у једној или обе шаке. У току водења лопта може да се баци у ваздух под условом да додирне под или другог играца пре него што је играц који ју је бацио поново додирне шаком. Није ограницен број корака које играц може да направи када лопта није у додиру са његовом шаком.

24.1.3 Сматра се да играц, који слуцајно изгуби и затим поново стекне контролу живе лопте на терену за игру, неспретно влада лоптом. 24.1.4 Следеце акције нису водење: • Узастопни шутеви на кош из игре. • Неспретно владање лоптом на поцетку или завршетку водења. • Покушаји да се стекне контрола лопте њеним избијањем у близини других играча.

• Избијање лопте из контроле другог играца. • Скретање додавања и стицање контроле лопте. • Пребацивање лопте из шаке у шаку и допуштање да застане у једној или обе шаке пре него што додирне под, под условом да се не нацини прекршај корака.

24.2 Правило Играц не води по други пут након што је његово прво водење завршено, осим ако измеду 2 водења изгуби контролу живе лопте на терену за игру због:

• Шута на кош из игре. • Додиривања лопте од стране противника. • Додавања или неспретногпретног владања лоптом, која је затим додирнула или била додирнута 

од другог играча.

 

Чл. 25 Кораци

25.1 Дефиниција

25.1.1 Кораци су неправилно кретање једне или обе ноге изван ограницења наведених у овом цлану, у било ком правцу, док се држи жива лопта на терену за игру.

25.1.2 Пивотирање је правилно кретање у коме играц који држи живу лопту на терену за игру, искораци једном или више пута у било ком правцу истом ногом, док друга нога, која се назива пивот-нога, остаје у додиру са истом тацком на поду.

25.2 Правило

25.2.1 Успостављање пивот-ноге играца који хвата живу лопту на терену за игру: • Док стоји са обе ноге на поду: − Оног тренутка када подигне једну ногу, она друга постаје пивот-нога. • Док се креце: − Ако једном ногом додирује под, та нога постаје пивот-нога. − Ако има обе ноге изнад пода и доскоци истовремено на обе ноге, оног тренутка када подигне једну ногу, она друга постаје пивот-нога. − Ако има обе ноге изнад пода и доскоци на једну ногу, тада та нога постаје пивот-нога. Ако се одрази том ногом и заустави доскоцивши истовремено на обе ноге, тада ниједна нога не може да буде пивот-нога.

25.2.2 Напредовање са лоптом играца који је успоставио пивот-ногу док има контролу живе лопте на терену за игру: • Док стоји са обе ноге на поду: − Да би запоцео водење, не сме да подигне пивот-ногу пре него што избаци лопту из шаке(а). − Да би додао лопту или шутирао на кош, може да се одрази пивот-ногом, али ниједну ногу не сме да врати на под пре него што лопту избаци из шаке(а). • Док се креце: − Да би додао лопту или шутирао на кош из игре, може да се одрази пивот-ногом и доскоци на једну ногу или истовремено на обе ноге. Након тога, једну или обе ноге може да подигне са пода али ниједну ногу не сме да врати на под пре него што избаци лопту из шаке(а). − Да би запоцео водење, не сме да подигне пивот-ногу пре него што избаци лопту из шаке(а). • Док се зауставља када ниједна нога не може да буде пивот-нога: − Да би запоцео водење, не сме да подигне ниједну ногу пре него што избаци лопту из шаке(а). − Да би додао лопту или шутирао на кош из игре, може да подигне али не сме да врати једну или обе ноге на под пре него што избаци лопту из шаке(а).

25.2.3 Играц који пада, лежи или седи на поду: • Правилно је када играц падне и клиза се по поду док држи лопту, или стекне контролу лопте док лежи или седи на поду. • Прекршај је ако се играц затим котрља или покуша да устане док држи лопту.

 

Чл. 26 3 секунде

26.1 Правило

26.1.1 Играц не остаје у противницком пољу ограницења дуже од 3 узастопне секунде, док његова екипа има контролу живе лопте у предњем пољу и сат за игру ради.

26.1.2 Мора да се толерише играц:

• Који чини покушај да напусти поље ограничења.

• Који је у пољу ограничења, када се он или његов саиграч налази у акцији шутирања и

лопта напушта или је управо напустила шаку(е) играца приликом шута на кош из игре.

• Који води лопту у пољу ограничења да би шутирао на кош из игре, након што је у њему

био мање од 3 секунде.

26.1.3 Да би успоставио своје место ван поља ограницења, играц мора да постави оба стопала на под ван поља ограницења.

 

Чл. 27 Блиско чување играча

27.1 Дефиниција Играц који држи живу лопту на терену за игру је блиско цуван када се противник налази у активном правилном положају цувања на растојању не вецем од 1 м. 27.2 Правило Блиско цуван играц мора да дода, шутира или поведе лопту у року од 5 секунди.

 

Чл. 28 8 секунди

28.1 Правило

28.1.1 Кад год: • Играц који се налази у задњем пољу стекне контролу живе лопте, • Приликом убацивања, лопта додирне или буде правилно додирнута од било ког играца у задњем пољу и екипи играца који изводи убацивање остане контрола лопте у њеном задњем пољу, та екипа мора да проузрокује да лопта преде у њено предње поље у року од 8 секунди.

28.1.2 Екипа је проузроковала да лопта преде у њено предње поље кад год: • Лопта, коју не контролише било који играц, додирне предње поље. • Лопта додирне или буде правилно додирнута од играца напада ције су обе ноге потпуно у додиру са његовим предњим пољем. • Лопта додирне или буде правилно додирнута од играца одбране цији је део тела у додиру са његовим задњим пољем. • Лопта додирне судију цији је део тела у додиру са предњим пољем екипе која има контролу лопте. • У току водења из задњег у предње поље, лопта и обе ноге играца који је води, буду потпуно у додиру са предњим пољем.

28.1.3 Период 8 секунди се наставља са остатком времена, када је истој екипи која је претходно имала контролу лопте додељено убацивање у задњем пољу, као резултат: • Одласка лопте ван границних линија. • Повреде играца исте екипе. • Ситуације подбацивања. • Обостране грешке. • Поништавања једнаких казни против обе екипе.

 

Чл. 29 24 секунде

29.1 Правило

29.1.1 Кад год: • Играц стекне контролу живе лопте на терену за игру, • Приликом убацивања, лопта додирне или буде правилно додирнута од било ког играца на терену за игру и екипи играца који изводи убацивање остане контрола лопте, та екипа мора да покуша шут на кош из игре у року од 24 секунде. Да би се успоставио шут на кош из игре у року од 24 секунде: • Лопта мора да напусти шаку(е) играца пре него што се огласи сигнал сата за шут, и • Након што је напустила шаку(е) играца, лопта мора да додирне обруц или уде у кош.

29.1.2 Када се шут на кош из игре покуша близу краја периода 24 секунде и сигнал сата за шут се огласи док је лопта у ваздуху: • Ако лопта уде у кош, до прекршаја није дошло, сигнал се занемарује и погодак се рацуна. • Ако лопта дотакне обруц али не уде у кош, до прекршаја није дошло, сигнал се занемарује и игра се наставља. • Ако лопта промаши обруц, до прекршаја је дошло. Медутим, ако противници одмах стекну оцигледну контролу лопте, сигнал се занемарује и игра се наставља. Важе сва ограницења у вези спрецавања поготка и ометања. 

29.2 Поступак

29.2.1 Сат за шут се враца кад год судија заустави игру: • Због грешке или прекршаја (али не због одласка лопте ван границних линија), нацињеног од стране екипе која нема контролу лопте. • Из било ког оправданог разлога због екипе која нема контролу лопте. • Из било ког оправданог разлога који није у вези ни са једном екипом. У овим ситуацијама посед лопте се додељује истој екипи која је претходно имала контролу лопте. Затим: • Ако се убацивање спроводи у задњем пољу, сат за шут се враца на 24 секунде. • Ако се убацивање спроводи у предњем пољу, сат за шут се враца на следеци нацин: − Ако сат за шут показује 14 или више секунди у тренутку када је игра заустављена, не враца се вец наставља од времена у коме је заустављен, − Ако сат за шут показује 13 или мање секунди у тренутку када је игра заустављена, враца се на 14 секунди, Медутим, ако судија заустави игру из било ког оправданог разлога који није у вези ни са једном екипом и ако би, по оцени судије, врацањем сата за шут противници били доведени у подредени положај, сат за шут наставља од времена у ком је заустављен.

29.2.2 Сат за шут се враца на 24 секунде кад год је противницкој екипи додељено убацивање након што је судија зауставио игру због грешке или прекршаја екипе која има контролу лопте.

29.2.3 Након што лопта додирне обруц противницког коша, сат за шут се враца на • 24 секунде, ако противницка екипа стекне контролу лопте. • 14 секунди, ако је екипа која поново стекне контролу лопте иста она екипа која је имала контролу лопте пре него што је она додирнула обруц.

29.2.4 Ако се сигнал сата за шут грешком огласи док екипа има контролу лопте или ниједна екипа нема контролу лопте, сигнал се занемарује и игра се наставља. Медутим, ако је по оцени судије, екипа која има контролу лопте доведена у подредени положај, игра се зауставља, сат за шут се исправља и посед лопте додељује тој екипи.

 

Чл. 30 Лопта враћена у задње поље

30.1 Дефиниција

30.1.1 Екипа има контролу живе лопте у њеном предњем пољу ако

• играч те екипе са обе ноге додирује поље док држи, хвата или води лопту у 

свом предњем пољу, или

• играчи те екипе међусобно додају лопту у свом предњем пољу.

30.1.2 Екипа која има контролу живе лопте у предњем пољу проузрокује да лопта буде неправилно врацена у њено задње поље ако играц те екипе последњи додирне лопту у свом предњем пољу и затим лопту први додирне играц те екипе

• који има део тела у додиру са задњим пољем, или

• након што лопта додирне задње поље те екипе.

Ово ограницење се односи на све ситуације у предњем пољу екипе, укљуцујуци убацивања. Медутим, не односи се на играца који скаце из свог предњег поља, успоставља нову контролу екипе док је још у ваздуху и затим доскаце са лоптом у задње поље своје екипе.

30.2 Правило Екипа која има контролу живе лопте у свом предњем пољу не сме да проузрокује да лопта буде неправилно врацена у њено задње поље.

30.3 Казна Лопта се додељује противницима за убацивање у њиховом предњем пољу са места најближег повреди правила, изузев директно иза табле.

 

Чл. 31 Спрецавање поготка и ометање

31.1 Дефиниција

31.1.1 Шут на кош из игре или слободно бацање: • Поциње када лопта напусти шаку(е) играца у акцији шутирања. • Завршава када лопта: − Директно уде у кош одозго и остане или проде кроз њега. − Више нема могуцност уласка у кош. − Додирне обруц. − Додирне под. − Постане мртва.

31.2 Правило

31.2.1 Спрецавање поготка настаје у току шута на кош из игре када играц додирне лопту док се она налази потпуно изнад нивоа обруца и: • У силазној путањи је ка кошу, или • Након што она додирне таблу.

31.2.2 Спрецавање поготка настаје у току шута из слободног бацања када играц додирне лопту док се она налази у лету према кошу и пре него што удари у обруц.

31.2.3 Ограницења у вези спрецавања поготка примењују се све док: • Лопта више нема могуцност уласка у кош. • Лопта не удари у обруц.

31.2.4 Ометање настаје када: • Након шута на кош из игре или последњег или јединог слободног бацања играц додирне кош или таблу док је лопта у додиру са обруцем. • Након слободног бацања после кога следи додатно слободно бацање(а), играц додирне лопту, кош или таблу, док још постоји могуцност да лопта уде у кош • Играц пружи руку одоздо кроз кош и додирне лопту. • Играц одбране додирне лопту или кош док је лопта унутар коша и тако спреци да лопта проде кроз кош. • Играц проузрокује да кош вибрира или ухвати кош на такав нацин да је лопта, по оцени судије, спрецена да уде у кош или јој је омогуцено да уде у кош. • Играц ухвати кош да би играо на лопту.

31.2.5 Када: • Судија зазвижди пиштаљком док је лопта у шакама играца који је у акцији шутирања, или у лету приликом шута на кош из игре. • Сигнал сата за игру огласи завршетак периода док је лопта у лету приликом шута на кош из игре, ниједан играц не додирује лопту након што је она додирнула обруц, док још постоји могуцност да уде у кош. Примењују се сва ограницења у вези спрецавања поготка и ометања.

31.3 Казна

31.3.1 Ако је прекршај нацинио играц напада, поени не могу да се доделе. Лопта се додељује противницима за убацивање на продужетку линије слободног бацања, осим ако није другације назнацено у правилима.

31.3.2 Ако је прекршај нацинио играц одбране, екипи у нападу се додељује: • 1 поен, ако је лопта упуцена код слободног бацања. • 2 поена, ако је лопта упуцена из поља 2 поена. • 3 поена, ако је лопта упуцена из поља 3 поена. Додељивање поена је исто као да је лопта ушла у кош.

31.3.3 Ако је прекршај нацинио играц одбране у току последњег или јединог слободног бацања, екипи у нападу се додељује 1 поен, после цега се играцу одбране досудује техницка грешка.

Правило шест - Грешке

 

Цл. 32 Грешке

32.1 Дефиниција

32.1.1 Грешка је повреда правила која се односи на неправилан лицни додир са противником и/или неспортско понашање.

32.1.2 Било који број грешака може да се досуди против екипе. Без обзира на казну, свака грешка се досудује, уписује у записник поциниоцу и сходно томе кажњава.

 

Цл. 33 Додир: општи принципи

33.1 Принцип цилиндра Принцип цилиндра се дефинише као простор унутар замишљеног цилиндра који играц заузима на поду. Он обухвата простор изнад играца и ограницен је:

• са предње стране длановима шака,

• са задње стране задњицом, и 

• са бочних страна спољашњом ивицом руку и ногу.

Шаке и руке могу да буду испружене испред торза не даље од положаја стопала, са рукама савијеним у лактовима тако да су подлактице и шаке подигнуте. Растојање измеду стопала играца је променљиво у сагласности са његовом висином.

33.2 Принцип вертикалности У току игре сваки играц има право да заузме било које место (цилиндар) на терену за игру, које није вец заузео противник. Овај принцип штити простор на поду који играц заузима и простор изнад њега када скоци вертикално унутар тог простора. Цим играц напусти свој вертикални положај (цилиндар) и доде до додира телом са противником који је вец успоставио сопствени вертикални положај (цилиндар), играц који је напустио свој вертикални положај (цилиндар) је одговоран за тај додир. Играц одбране не сме да буде кажњен ако се одвојио од пода вертикално (унутар свог цилиндра) или ако држи шаке и руке испружене изнад себе унутар сопственог цилиндра. Играц напада, било на поду или у ваздуху, не проузрокује додир са играцем одбране у правилном положају цувања:

• Коришћењем руку да направи додатни простор за себе (одгуривање). 

• Ширењем ногу или руку да би проузрорковао додир у току или непосредно након шута на

кош из игре.

33.3 Правилан положај цувања Играц одбране је успоставио поцетни правилан положај цувања:

• Када је лицем окренут ка противнику, и

• Када има обе ноге на поду.

Правилан положај цувања се протеже вертикално изнад играца (цилиндар) од пода до таванице. Он може да подигне руке и шаке изнад своје главе или да скоци вертикално, али мора да их држи у вертикалном положају унутар замишљеног цилиндра.

33.4 Цување играца који контролише лопту Када се цува играц који контролише (држи или води) лопту, елементи времена и растојања се не примењују. Играц са лоптом мора да оцекује да буде цуван и мора да буде спреман да се заустави или промени правац, кад год противник заузме поцетни правилан положај цувања испред њега, цак и ако то уцини у делицу секунде. Играц који цува (играц одбране) мора да успостави поцетни правилан положај цувања не проузрокујуци додир пре заузимања свог положаја. Једном кад играц одбране успостави поцетни правилан положај цувања, може да се креце да би цувао свог противника, али не сме да испружи руке, рамена, кукове или ноге, да би спрецио играца који води лопту да проде крај њега. Када просудује ситуацију пробијање/блокирање која укљуцује играца са лоптом, судија примењује следеце принципе:

• Играч одбране мора да успостави почетни правилан положај чувања окренут лицем ка

играцу са лоптом и са обе ноге на поду.

• Играч одбране може да остане непокретан, скочи вертикално и да се креће бочно или

уназад, да би задржао поцетни правилан положај цувања.

• Када се креће да би задржао почетни правилан положај чувања, једно или оба стопала

могу за тренутак да буду изнад пода, све док је то кретање боцно или уназад, а не ка играцу са лоптом.

• Додир мора да се догоди на торзу и тада се сматра да је играч одбране био први на

месту додира.

• Пошто је успоставио правилан положај чувања, играч одбране може да се заокрене

унутар свог цилиндра, да би избегао повреду. У било којој горе наведеној ситуацији, сматра се да је додир проузроковао играц са лоптом.

33.5 Цување играца који не контролише лопту Играц који не контролише лопту има право да се слободно креце по терену за игру и заузме било који положај који није вец заузео други играц. Када се цува играц који не контролише лопту, елементи времена и растојања се примењују. Играц одбране не може да заузме положај толико близу и/или тако брзо у путањи противника који се креце, да овај нема довољно времена или растојања било да се заустави или промени правац. Растојање је директно сразмерно брзини противника, али никада није мање од 1 нормалног корака. Ако играц одбране не поштује елементе времена и растојања приликом заузимања свог поцетног правилног положаја цувања и доде до додира са противником, он је одговоран за тај додир. Једном кад успостави поцетни правилан положај цувања, играц одбране може да се креце да би цувао противника. Он не сме да га спрецава да проде, испружајуци руке, рамена, кукове или ноге у његову путању. Он може да се заокрене унутар свог цилиндра, да би избегао повреду.

33.6 Играц који је у ваздуху Играц који је скоцио у вис са неког места на терену за игру, има право да поново доскоци на исто место. Он има право да доскоци и на друго место на терену за игру, под условом да се у моменту одраза ниједан противник(ци) вец не налази на месту доскока и на директној путањи измеду места одраза и места доскока. Ако се играц одразио и доскоцио, али његова инерција проузрокује да додирне противника који је заузео правилан положај цувања поред места доскока, онда је за тај додир одговоран играц који скаце. Противник не сме да улази у путању играца након што је овај скоцио у вис. Кретање испод играца који је у ваздуху и проузроковање додира, обицно је неспортска, а у одреденим околностима може да буде и дисквалификујуца грешка.

33.7 Екран: правилан и неправилан Екран је покушај да се успори или спреци противник без лопте, да доде до жељеног положаја на терену за игру. Екран је правилан када је играц који поставља екран противнику:

• Непокретан (унутар свог цилиндра), када дође до додира.

• Са обе ноге на поду, када дође до додира.

Екран је неправилан када се играц који поставља екран противнику:

• Креће када дође до додира.

• Не поставља на довољном растојању, при постављању екрана изван видног поља

непокретног противника, када доде до додира.

• Не обазире на елементе времена и растојања код противника у покрету, када дође

до додира. Ако играц поставља екран унутар видног поља непокретног противника (спреда или боцно), може да га постави онолико близу противника колико жели, под условом да нема додира. Ако играц поставља екран изван видног поља непокретног противника, мора да дозволи противнику да направи 1 нормалан корак ка екрану, а да не доде до додира. Ако је противник у покрету, примењују се елементи времена и растојања. Играц који поставља екран мора да остави довољно простора, тако да играц коме се екран поставља има могуцност да га избегне заустављањем или променом правца. Захтевано растојање није никада мање од 1 и никада веце од 2 нормална корака. Играц коме је екран постављен правилно, одговоран је за сваки додир са играцем који је поставио екран.

33.8 Пробијање Пробијање је неправилан лицни додир, са или без лопте, гурањем или кретањем у торзо противника.

33.9 Блокирање Блокирање је неправилан лицни додир који спрецава напредовање противника са или без лопте. Играц који покушава да постави екран, цини грешку блокирања ако доде до додира када се он креце, а његов противник је непомицан или се повлаци од њега. Ако играц занемарује лопту, окреце се лицем ка противнику и мења свој положај онако како се противник помера, он је првенствено одговоран за сваки додир који се догоди, осим ако су укљуцени други циниоци. Израз ‘‘осим ако су укљуцени други циниоци’’ односи се на намерно гурање, пробијање или држање од стране играца коме се поставља екран. Правилно је када играц испружи руку(е) или лакат(ове) изван свог цилиндра приликом заузимања положаја на поду, али мора да их врати унутар цилиндра када противник покуша да проде. Ако се рука(е) или лакат(ови) налази изван цилиндра и доде до додира, то је блокирање или држање.

33.10 Пољâ полукругова без пробијања Пољâ полукругова без пробијања су нацртана на терену за игру у сврху ознацавања специфицног простора за тумацење ситуација пробијања/блокирања под кошем. Приликом било ког продора у поље полукруга без пробијања, не суди се као грешка у нападу било који додир који проузрокује играц напада у ваздуху са играцем одбране унутар полукруга без пробијања, осим ако играц напада неправилно користи своје шаке, руке, ноге или тело. Ово правило се примењује када

• играч напада има контролу лопте док је у ваздуху, и

• покушава шут на кош из изгре или додаје лопту, а 

• играч има једну или обе ноге у додиру са пољем полукруга без пробијања. 

33.11 Додиривање противника шаком(ама) и/или руком(ама) Додиривање противника шаком(ама), само по себи, није обавезно грешка. Судије одлуцују да ли је играц који је проузроковао овај додир стекао предност. Ако додир који играц проузрокује на било који нацин ограницава слободу кретања противника, такав додир је грешка. Неправилна употреба шаке(а) или испружене руке(у) се догада када је играц одбране у положају цувања и своју шаку(е) или руку(е) постави и држи у контакту са противником са или без лопте, да би спрецио његово напредовање. Грешка је узастопно додиривање или ‘‘боцкање’’ противника са или без лопте, јер то може да доведе до грубе игре. Играц напада са лоптом цини грешку ако:

• Закачи или обавије руку или лакат око играча одбране да би остварио предност.

• Одгурне играча одбране да би га спречио да игра или покуша да игра на лопту, или да би

створио више простора за себе.

• Користи испружену подлактицу или шаку, док води лопту, да би спречио противника да

стекне контролу лопте. Играц напада без лопте цини грешку ако одгурне играца одбране:

• Да би се ослободио да прими лопту.

• Да би спречио играча одбране да илгра или покуша да игра на лопту. 

• Да би створио више простора за себе.

33.12 Игра центра Принцип вертикалности (принцип цилиндра) примењује се такоде и на игру центра. Играц напада на месту центра и играц одбране који га цува морају један другом да поштују право на вертикалан положај (цилиндар). Играц напада или одбране на месту центра цини грешку ако раменом или куком помера свог противника из положаја или ако омета његову слободу кретања користеци испружене руке, рамена, кукове, ноге или друге делове тела.

33.13 Неправилно цување са леда Неправилно цување са леда је лицни додир са противником, који играц одбране цини од позади. Цињеница да играц одбране покушава да игра на лопту не оправдава његов додир са леда са противником.

33.14 Држање Држање је неправилан лицни додир са противником који омета његову слободу кретања. Овај додир (држање) може да се нацини било којим делом тела.

33.15 Гурање Гурање је неправилан лицни додир било којим делом тела, где играц силом помера или покушава да помери противника који има или нема лопту.

 

Чл. 34 Лична грешка

34.1 Дефиниција

34.1.1 Лицна грешка је неправилан додир играца са противником, било да је лопта жива или мртва. Играц не држи, блокира, гура, пробија, саплице или спрецава напредовање противника, испружањем шаке, руке, лакта, рамена, кука, ноге, колена или стопала или савијањем тела у ‘‘ненормалан’’ положај (ван свог цилиндра), нити се упушта у било какву грубу или насилну игру.

34.2 Казна Лицна грешка се досудује поциниоцу.

34.2.1 Ако је грешка нацињена на играцу који није у акцији шутирања:

• Игра се наставља убацивањем од стране екипе која није начинила грешку, са места

најближег повреди правила.

• Aко је екипа починиоца у ситуацији казне за грешке екипе, примењује се Чл. 41. 

34.2.2 Ако је грешка нацињена на играцу који је у акцији шутирања, додељује му се следеци број слободних бацања:

• Ако је шут упућен из игре успешан, погодак се рачуна и поред тога 1 слободно бацање

бацање.

• Ако је шут упућен из поља 2 поена неуспешан, 2 слободна бацања.

• Ако је шут упућен из поља 3 поена неуспешан, 3 слободна бацања.

• Ако је грешка начињена на играчу непосредно пре или  када се огласи сигнал сата за

игру за завршетак периода, или непосредно пре или када се огласи сигнал сата за шут, док је лопта још у шаци(кама) играца и погодак из игре је успешан, погодак се не рацуна и додељују се 2 или 3 слободна бацања.

 

Чл. 35 Обострана грешка

35.1 Дефиниција

35.1.1 Обострана грешка је ситуација у којој 2 противника нацине лицне грешке један на другом приближно истовремено.

35.2 Казна Лицна грешка се досудује обојици поцинилаца. Слободна бацања се не додељују и игра се наставља као што следи. Ако је приближно истовремено са обостраном грешком

• Постигнут важећи погодак из игре или једно или последње слободно бацање, лопта се

додељује екипи која није постигла погодак за убацивање са било ког места на цеоној линији.

• Екипа имала контролу лопте или право на њу, лопта се додељује тој екипи за убацивање

са места најближег повреди правила.

• Ниједна екипа није имала контролу лоптe нити право на њу, настаје ситуација

подбацивања.

 

Чл. 36 Техницка грешка

36.1 Правила понашања

36.1.1 Исправно водење утакмице тражи пуну и лојалну сарадњу играца и особља на клупи екипе, са судијама, помоцним судијама и делегатом, ако је присутан.

36.1.2 Свака екипа цини највише што може да би постигла победу, али то мора да ради у духу спортског понашања и фер игре.

36.1.3 Свака намерна или поновљена несарадња или несагласност са духом и циљем овог правила, сматра се техницком грешком.

36.1.4 Судија може да спреци техницке грешке давањем опомена или цак да преде преко лакших повреда правила које су оцито ненамерне и не утицу директно на утакмицу, осим ако се иста повреда правила понови након опомене.

36.1.5 Ако се повреда правила уоци након што лопта постане жива, игра се зауставља и досудује се техницка грешка. Казна се спроводи као да се техницка грешка догодила у тренутку досудивања. Све што се догодило у току интервала измеду повреде правила и заустављања игре, остаје да важи.

36.2 Насиље

36.2.1 У току утакмице могу да се догоде акти насиља, супротно духу спортског понашања и фер игре, који треба одмах да буду заустављени од стране судија и, ако је потребно, од припадника снага јавног реда.

36.2.2 Кад год се догоде акти насиља који укљуцују играце или особље на клупи екипе, на терену за игру или у његовој близини, судије предузимају неопходне кораке да их зауставе.

36.2.3 Дисквалификује се свака од горе наведених особа која је крива за грубе акте агресије према противницима или судијама. Први судија мора да пријави инцидент организационом телу такмицења.

36.2.4 Припадници снага јавног реда могу да уду у терен за игру само ако су то тражиле судије. Медутим, ако гледаоци уду у терен за игру са јасном намером да поцине акте насиља, припадници снага јавног реда морају одмах да интервенишу и заштите екипе и судије.

36.2.5 Сви остали простори, укљуцујуци улазе, излазе, ходнике, свлационице, итд., у надлежности су организационог тела такмицења и припадника снага јавног реда.

36.2.6 Судије не смеју да дозволе физицке акције играца или особља на клупи екипе, које могу да доведу до оштецења опреме за игру. Када судије примете понашање такве природе, дају опомену тренеру екипе поциниоца. Уколико се таква акција(е) понови, одмах се досудује техницка грешка укљуценом појединцу(има). 36.3 Дефиниција

36.3.1 Техницка грешка је грешка играца која не укљуцује додир вец понашање и која обухвата али није ограницена на: • Неуважавање опомена судија. • Неуцтиво додиривање судија, делегата, помоцних судија или особља на клупи екипе. • Неуцтиво комуницирање са судијама, делегатом, помоцним судијама или противницима. • Употреба језицких израза или гестова који вероватно вредају или провоцирају гледаоце. • Изазивање противника или заклањање његовог вида махањем шакама близу његових оцију. • Прекомерно замахивање лактовима. • Успоравање утакмице намерним додиривањем лопте након што она проде кроз кош или спрецавањем да се брзо изведе убацивање. • Падање на под да би се симулирала грешка. • Вешање о обруц на такав нацин да он носи тежину играца, осим ако играц тренутно ухвати обруц после закуцавања или, по оцени судије, покушава да спреци своју или повреду другог играца. • Спрецавање поготка од стране играца одбране у току последњег или јединог слободног бацања. Екипи у нападу се додељује 1 поен, после цега следи казна за техницку грешку досудену играцу одбране.

36.3.2 Техницка грешка особља на клупи екипе је грешка због неуцтивог комуницирања или додиривања судија, делегата, помоцних судија или противника, или повреда правила процедуралне или административне природе.

36.3.3 Играц се дисквалификује до краја утакмице када су му досудене 2 техницке грешке.

36.3.4 Тренер се дисквалификује до краја утакмице: • Када су му досудене 2 техницке грешке (‘‘Ц’’) као резултат лицно његовог неспортског понашања. • Када су му досудене 3 техницке грешке, било све (‘‘Б’’) или једна од њих (‘‘Ц’’), као резултат неспортског понашања осталог особља на клупи екипе.

36.3.5 Ако је играц или тренер дисквалификован по Цл. 36.3.3 или Цл. 36.3.4, та техницка грешка је једина која треба да се казни и никаква додатна казна се не спроводи због дисквалификације.

36.4 Казна

36.4.1 Ако техницку грешку нацини: • Играц, техницка грешка се досудује њему као грешка играца и рацуна се као једна од грешака екипе. • Особље на клупи екипе, техницка грешка се досудује тренеру и не рацуна се као једна од грешака екипе.

 

Чл. 37 Неспортска грешка

37.1 Дефиниција

37.1.1 Неспортска грешка је грешка играца која укљуцује додир и која, по оцени судије: • Не представља исправан покушај да се директно игра на лопту у оквиру духа и циља правила. • Представља неумерени, груби додир који проузрокује играц у покушају да игра на лопту. • Представља додир играца одбране са противником од позади или боцно у покушају да заустави контранапад, а нема другог играца одбране измеду играца напада и противницког коша. • Представља додир играца одбране са противником на терену у току последња 2 минута цетвртог периода и сваког продужетка, када се лопта налази ван границних линија ради убацивања и још увек је у шакама судије или је на располагању играцу који изводи убацивање.

37.1.2 Судија мора доследно да тумаци неспортске грешке у току целе утакмице и да процењује само акцију.

37.2 Казна

37.2.1 Неспортска грешка се досудује поциниоцу.

37.2.2 Слободно бацање(а) се додељује играцу на коме је нацињена грешка, после цега следи: • Убацивање на продужетку средње линије, насупрот записницком столу. • Подбацивање у средишњем кругу да запоцне први период. 36.4.2 Противницима се додељује 1 слободно бацање, после цега следи: • Убацивање на продужетку средње линије, насупрот записницком столу. • Подбацивање у средишњем кругу да запоцне први период. Број слободних бацања се додељује на следеци нацин: • Ако је грешка нацињена на играцу који није у акцији шутирања, 2 слободна бацања. • Ако је грешка нацињена на играцу који је у акцији шутирања: погодак се рацуна ако је постигнут и поред тога 1 слободно бацање. • Ако је грешка нацињена на играцу који је у акцији шутирања и погодак није постигнут, 2 или 3 слободна бацања.

37.2.3 Играц се дисквалификује до краја утакмице када су му досудене 2 неспортске грешке. .

37.2.4 Ако је играц дисквалификован по Цл. 37.2.3, та неспортска грешка је једина која треба да се казни и никаква додатна казна се не спроводи због дисквалификације.

 

Чл. 38 Дисквалификујуца грешка

38.1 Дефиниција

38.1.1 Дисквалификујуца грешка је било која изузетно неспортска акција играца или особља на клупи екипе.

38.1.2 Тренера који је добио дисквалификујуцу грешку замењује помоцни тренер уписан у записник. Ако помоцни тренер није уписан у записник, замењује га капитен (ЦАП).

38.2 Казна

38.2.1 Дисквалификујуца грешка се досудује поциниоцу.

38.2.2 Кад год је поцинилац дисквалификован према одговарајуцим цлановима ових правила, одлази у свлационицу своје екипе и тамо остаје до краја утакмице или, ако тако изабере, напушта халу.

38.2.3 Слободно бацање(а) се додељује:

• Било ком противнику кога одреди његов тренер, у случају грешке која не укључује додир.

• Играчу на коме је начињена грешка, у случају грешке која укључује додир.

После цега следи:

• Убацивање на продужетку средње линије, насупрот записничком столу.

• Подбацивање у средишњем кругу да започне први период. 

38.2.4 Број слободних бацања се додељује на следеци нацин:

• Ако грешка не укључује додир: 2 слободна бацања.

• Ако је грешка начињена на играчу који није у акцији шутирања: 2 слободна бацања.

• Ако је грешка начињена на играчу који је у акцији шутирања: погодак се рачуна ако

је постигнут и поред тога 1 слободно бацање.

• Ако је грешка начињена на играчу који је у акцији шутирања и погодак није постигнут: 2

или 3 слободна бацања.

 

Чл. 39 Туча

39.1 Дефиниција Туча је узајамно физицко дејство измеду 2 или више противника (играца и особља на клупи екипе). Овај цлан се примењује само на особље на клупи екипе које напусти границе простора око клупе екипе у току туце или било које ситуације која може да доведе до туце.

39.2 Правило

39.2.1 Заменици, искљуцени играци или пратиоци екипе који напусте простор око клупе екипе у току туце или било које ситуације која може да доведе до туце, дисквалификују се.

39.2.2 Само је тренеру и/или помоцном тренеру дозвољено да напусте простор око клупе екипе у току туце или било које ситуације која може да доведе до туце, да би помогли судијама да одрже или успоставе ред. У овој ситуацији, они се не дисквалификују.

39.2.3 Ако тренер и/или помоцни тренер напусте простор око клупе екипе и не помогну или не покушају да помогне судијама да одрже или успоставе ред, дисквалификују се.

39.3 Казна

39.3.1 Без обзира на број особља на клупи екипе које је дисквалификовано због напуштања простора око клупе екипе, само једна техницка грешка (‘‘Б’’) се досудује тренеру.

39.3.2 Ако је особље на клупи обе екипе дисквалификовано по овом цлану и нема других казни за грешке преосталих за спроводење, игра се наставља како следи. Ако је приближно истовремено са заустављањем игре због туце:

• Постигнут важећи погодак из игре, лопта се додељује екипи која није постигла погодак

за убацивање са било ког места на цеоној линији.

• Екипа имала контролу лопте или право на њу, лопта се додељује тој екипи за убацивање

на продужетку средње линије, насупрот записницком столу.

• Ниједна екипа није имала контролу лопте нити право на њу, настаје ситуација 

подбацивања.

39.3.3 Све дисквалификујуце грешке се уписују као што је описано у Б.8.3 и не рацунају се као грешке екипе.

39.3.4 Са свим могуцим казнама за грешке, против играца на терену укљуцених у туцу или било коју ситуацију која доводи до туче, поступа се према Чл. 42.

 

Правило седам - Опште одредбе

 

Чл. 40 5 грешака играца

40.1 Судија обавештава играца да је нацинио 5 грешака и он мора одмах да напусти игру и буде замењен у року од 30 секунди.

40.2 Грешка играца који је претходно нацинио 5 грешака, сматра се као грешка искљуценог играца и рацуна се и уписује у записник тренеру (‘‘Б’’).

 

Чл. 41 Грешке екипе: казна

41.1 Дефиниција

41.1.1 Грешка екипе је лицна, техницка, неспортска или дисквалификујуца грешка коју је нацинио играц. Екипа је у ситуацији казне за грешке екипе када нацини 4 грешке екипе у периоду.

41.1.2 Све грешке екипе које су нацињене у интервалу игре, сматрају се као да су нацињене у периоду или продужетку који следи.

41.1.3 Све грешке екипе које су нацињене у продужетку, сматрају се као да су нацињене у цетвртом периоду.

41.2 Правило

41.2.1 Када је екипа у ситуацији казне за грешке екипе, све наредне лицне грешке играца које се нацине на играцу који није у акцији шутирања, кажњавају се са 2 слободна бацања, уместо убацивањем. Играц на коме је грешка нацињена изводи слободно бацање(а).

41.2.2 Ако је лицну грешку нацинио играц екипе која има контролу живе лопте или екипе која има право на лопту, та грешка се кажњава убацивањем за противнике.

 

Чл. 42 Посебни случајеви

42.1 Дефиниција У току истог периода у коме је сат заустављен који следи после повреде правила, могу да настану посебни слуцајеви када се нацини додатна грешка(е).

42.2 Поступак

42.2.1 Досуде се све грешке и идентификују све казне.

42.2.2 Одреди се редослед којим су се све повреде правила догодиле.

42.2.3 Пониште се све једнаке казне против екипа и све казне за обострану грешку, редоследом којим су досудене. Једном кад се казне упишу и пониште, сматра се као да се нису ни догодиле.

42.2.4 Право на посед лопте као део последње казне поништава сва претходна права на посед лопте.

42.2.5 Једном кад лопта постане жива приликом првог или јединог слободног бацања или казне убацивања, та казна више не може да се користи за поништавање било којих преосталих казни.

42.2.6 Спроведу се све преостале казне редоследом којим су досудене.

42.2.7 Ако након поништавања једнаких казни против екипа, нема других казни које остају за спроводење, игра се наставља како следи. Ако је приближно истовремено са првом повредом правила: • Постигнут важеци погодак из игре, лопта се додељује екипи која није постигла погодак за убацивање са било ког места на цеоној линији. • Екипа имала контролу лопте или право на њу, лопта се додељује тој екипи за убацивање са места најближег првој повреди правила. • Ниједна екипа није имала контролу лопте нити право на њу, настаје ситуација подбацивања.

 

Чл. 43 Слободна бацања

43.1 Дефиниција

43.1.1 Слободно бацање је прилика дата играцу да без ометања постигне 1 поен, са места иза линије слободног бацања и унутар полукруга.

43.1.2 Целина слободних бацања се дефинише као сва слободна бацања и/или наредни посед лопте који су резултат једне казне за грешку.

43.2 Правило

43.2.1 Када се досуди лицна грешка слободно бацање(а) се додељује на следеци нацин: • Играц на коме је грешка нацињена изводи слободно бацање(а). • Ако постоји захтев за његову замену, он мора да изведе слободно бацање(а) пре него што напусти игру. • Ако он мора да напусти игру због повреде, пошто је нацинио 5 грешака или био дисквалификован, слободно бацање(а) изводи његов заменик. Ако нема заменика на располагању, слободно бацање(а) изводи било који саиграц кога одреди његов тренер.

43.2.2 Када се досуди техницка грешка, слободна бацања изводи било који цлан противницке екипе кога одреди његов тренер.

43.2.3 Изводац слободног бацања: • Заузима место иза линије слободног бацања и унутар полукруга. • Употребљава било који метод да шутира слободно бацање тако да лопта уде у кош одозго или додирне обруц. • Избацује лопту у року од 5 секунди након што му је судија стави на располагање. • Не додирује линију слободног бацања нити улази у поље ограницења, све док лопта не уђе у кош или додирне обруц. • Не финтира слободно бацање.

43.2.4 Играци имају право да наизменицно заузму места у подеоцима за скакаце у току слободног бацања, за које се сматра да су дубоки 1 м (Дијаграм 6). У току слободних бацања ови играци: • Не заузимају подеоке за скакаце на које немају право. • Не улазе у поље ограницења и неутралну зону, нити напуштају подељак за скакаце, све док лопта не напусти шаку(е) изводаца слободног бацања. • Не деконцентришу изводаца слободног бацања својим поступцима.

43.2.5 Играци који се не налазе у подеоцима за скакаце у току слободног бацања, остају иза продужетка линије слободног бацања и иза линије 3 поена, све док се слободно бацање не заврши.

43.2.6 У току слободног(их) бацања после кога следи наредна целина(е) слободних бацања или убацивање, сви играци остају иза продужетка линије слободног бацања и иза линије 3 поена. Повреда Цл. 43.2.3, 43.2.4, 43.2.5 и 43.2.6 је прекршај.

43.3 Казна

43.3.1 Ако је слободно бацање успешно и прекршај нацини изводац слободног бацања, не рацуна се поен, ако је постигнут. Занемарују се сви прекршаји других играца, који се догоде непосредно пре, приближно у истом тренутку или након прекршаја кога је нацинио изводац слободног бацања. Лопта се додељује противницима за убацивање на продужетку линије слободног бацања, осим ако постоји наредно слободно бацање(а) или казна поседа која треба да се спроведе.

43.3.2 Ако је слободно бацање успешно, а прекршај(е) је нацинио било који играц осим изводаца слободног бацања: • Рацуна се поен(и), ако је постигнут. • Занемарује се прекршај(и). У слуцају последњег или јединог слободног бацања, лопта се додељује противницима за убацивање са било ког места на цеоној линији.

43.3.3 Ако слободно бацање није успешно, а прекршај је нацињен од: • Изводаца слободног бацања или његовог саиграца приликом последњег или јединог слободног бацања, лопта се додељује противницима за убацивање на продужетку линије слободног бацања, осим ако та екипа има право на наредни посед. • Противника изводаца слободног бацања, додељује се ново слободно бацање изводацу слободног бацања. • Обе екипе, приликом последњег или јединог слободног бацања, настаје ситуација подбацивања.

 

Чл. 44 Погрешке које могу да се исправе

44.1 Дефиниција Судије могу да исправе погрешку ако је правило ненамерно прекршено, само у следецим ситуацијама: • Додељивање незаслуженог слободног(их) бацања. • Пропуштање да се додели заслужено слободно бацање(а). • Погрешно додељивање или поништавање поготка(дака). • Дозвољавање погрешном играцу да изведе слободно бацање(а).

44.2 Општи поступак

44.2.1 Да би горе наведене погрешке могле да се исправе, судије, делегат, ако је присутан, или помоцне судије морају да их уоце пре него што лопта постане жива после прве мртве лопте након што је сат за игру покренут после погрешке.

44.2.2 Судија може да заустави игру одмах по уоцавању погрешке која може да се исправи, све док ниједну екипу не доводи у подредени положај.

44.2.3 Све нацињене грешке, постигнути поени, утрошено време и додатне активности, који су се можда десили након што се погрешка догодила а пре њеног уоцавања, остају да важе.

44.2.4 Након исправљања погрешке, игра се наставља од момента у ком је заустављена да би се погрешка исправила, осим ако није другације назнацено у овим правилима. Лопта се додељује екипи која је имала право на њу у тренутку када је игра заустављења ради исправљања погрешке.

44.2.5 Једном кад је уоцена погрешка која још увек може да се исправи, и: • Ако се играц који је укљуцен у исправљање погрешке налази на клупи екипе након што је правилно замењен, он мора поново да уде на терен за игру да би уцествовао у исправљању погрешке и у том тренутку постаје играц. По завршетку исправљања погрешке он може да остане у игри, осим ако је поново затражена правилна замена, у ком слуцају може да напусти терен за игру. • Ако је играц замењен због повреде, зато што је нацинио 5 грешака или био дисквалификован, у исправљању погрешке мора да уцествује његов заменик.

44.2.6 Погрешке које могу да се исправе, не могу да се исправљају након што први судија потпише записник.

44.2.7 Све погрешке помоцних судија при водењу записника, мерењу времена или руковању сатом за шут, које се односе на резултат, број грешака, број тајм-аута, потрошено или пропуштено време на сату за игру или сату за шут, судије могу да исправе у било ком тренутку пре него што први судија потпише записник.

44.3 Посебан поступак

44.3.1 Додељивање незаслуженог слободног(их) бацања. Поништава се слободно бацање(а) изведено као резултат погрешке и игра се наставља на следеци нацин: • Ако сат за игру није покренут, лопта се додељује екипи ција су слободна бацања поништена за убацивање на продужетку линије слободног бацања. • Ако је сат за игру покренут и: − Екипа која има контролу лопте или право на њу у тренутку када је погрешка уоцена је иста она екипа која је имала контролу лопте у тренутку када се погрешка догодила, или − Ниједна екипа нема контролу лопте у тренутку када је погрешка уоцена, лопта се додељује екипи која је имала право на њу у тренутку погрешке. • Ако је сат за игру покренут и у тренутку када је погрешка уоцена екипа која има контролу лопте или право на њу је противник екипе која је имала контролу лопте у тренутку погрешке, настаје ситуација подбацивања. • Ако је сат за игру покренут и у тренутку када је погрешка уоцена вец је додељена казна која укљуцује слободно бацање(а), спроводи се слободно бацање(а) и лопта додељује за убацивање екипи која је имала контролу лопте у тренутку када се погрешка догодила.

44.3.2 Пропуштање да се додели заслужено слободно бацање(а): • Ако није било промене поседа лопте након што се погрешка догодила, игра се наставља након исправљања погрешке као након било ког нормалног слободног бацања. • Ако иста екипа постигне погодак након што јој је погрешно додељен посед лопте за убацивање, погрешка се занемарује.

44.3.3 Дозвољавање погрешном играцу да изведе слободно бацање(а). Поништава се изведено слободно бацање(а) и посед лопте ако је део казне. Лопта се додељује противницима за убацивање на продужетку линије слободног бацања, осим ако треба да се спроведу казне за наредне повреде правила.

 

Правило осам - Судије, помоћне судије и делегат: дужности и права

 

Чл. 45 Судије, помоцне судије и делегат

45.1 Судије су први судија и 1 или 2 судија. Њима помажу помоцне судије и делегат, ако је присутан.

45.2 Помоцне судије су записницар, помоцни записницар, мерилац времена и мерилац периода шута.

45.3 Делегат седи измеду записницара и мериоца времена. Његова првенствена дужност у току утакмице је да надгледа рад помоцних судија и да помаже првом судији и судији(ама) да се утакмица мирно одвија.

45.4 Судије дате утакмице не треба да буду на било који нацин у вези са било којом екипом на терену за игру.

45.5 Судије, помоцне судије и делегат воде утакмицу сагласно овим правилима и нису овлашцени да их мењају.

45.6 Униформа судија се састоји од судијске мајице, дугих црних панталона, црних царапа и црних кошаркашких патика.

45.7 Судије и помоцне судије су једнообразно обуцене.

 

Чл. 46 Први судија: дужности и права

Први судија:

46.1 Прегледа и одобрава сву опрему која треба да се користи у току утакмице.

46.2 Одредује званицан сат за игру, сат за шут, штоперицу и упознаје помоцне судије.

46.3 Бира лопту за игру измеду најмање 2 употребљаване лопте које обезбедује домаца екипа. Уколико ниједна од ових лопти не одговара као лопта за игру, може да одабере лопту најбољег квалитета коју има на располагању.

46.4 Не дозвољава ниједном играцу да носи предмете који могу да проузрокују повреду осталих играца.

46.5 Спроводи подбацивање да запоцне први период и наизменицно убацивање да запоцне све остале периоде.

46.6 Има право да прекине утакмицу када то услови налажу.

46.7 Има право да одлуци да екипа губи утакмицу без борбе.

46.8 Пажљиво прегледа записник на крају времена за игру или у било ком тренутку када то сматра потребним.

46.9 Одобрава и потписује записник на крају времена за игру, оконцавајуци спроводење и везу судија са утакмицом. Права судија поцињу када изаду на терен за игру 20 минута пре предвиденог поцетка утакмице и престају када сигнал сата за игру огласи крај времена за игру који су одобриле судије.

46.10 Уписује, на поледини записника пре него што га потпише:

• Било које губење утакмице без борбе или дисквалификујућу грешку. 

• Било које неспортско понашање играча или особља на клупи екипе које се догоди више

од 20 минута пре предвиденог поцетка утакмице или измеду краја времена за игру и одобравања и потписивања записника. У том слуцају, први судија (делегат, ако је присутан) мора да пошаље детаљан извештај организационом телу такмицења.

46.11 Доноси конацну одлуку кад год је потребно или када се судије не слажу. Да би донео конацну одлуку, може да консултује судију(е), делегата, ако је присутан, и/или помоцне судије.

46.12 Има овлашцење да одобри пре утакмице и употреби, ако је на располагању, Систем за понављање снимка да одлуци пре него што потпише записник • на завршетку периода или продужетка − да ли је успешан шут на кош из игре упуцен пре него што је сигнал сата за игру огласио завршетак периода. − да ли и колико времена треба да показује сат за игру: Ако је дошло до прекршаја одласка ван границних линија играца који шутира.

Ако је дошло до прекршаја у вези сата за шут.

Ако је дошло до прекршаја 8 секунди. Ако је грешка досудена пре краја времена за игру. • када сат за игру показује 2:00 минута или мање у цетвртом периоду и у сваком продужетку,

− да ли је успешан шут на кош из игре упућен пре него што се огласио сигнал сата за игру.

− да ли је шут на кош из игре упућен рре него што је досуђена било која грешка. 

− да идентификује играча који је проузроковао одлазак лопте ван граничних линија. 

• било када у току игре

− да ли се успешан шут на кош из игре рачуна 2 или 3 поена.

− након што дође до грешке у раду сата за игру или сата за шут, колико времена се исправља на сату (овима). 

− да индентификује извођача слободног бацања.

− да идентификује учешће чланова и пратилаца екипе у току туче.

46.13 Има право да доноси одлуке о било ком питању које није посебно регулисано овим правилима.

 

Чл. 47 Судије: дужности и права

47.1 Судије имају право да доносе одлуке о повредама правила нацињеним унутар или ван границне линије, укљуцујуци записницки сто, клупе екипа и просторе непосредно иза линија.

47.2 Судије звижде пиштаљком када доде до повреде правила, на завршетку периода или када сматрају да је неопходно да зауставе игру. Судије не звижде пиштаљком након успешног поготка из игре, успешног слободног бацања или када лопта постаје жива.

47.3 Када одлуцују о лицном додиру или прекршају, судије у сваком конкретном слуцају узимају у обзир и одмеравају следеце основне принципе:

• Дух и циљ правила и потребу да се одржи интегритет утакмице.

• Доследност у примени концепта "предност/пдређени положај". Судије не треба да

теже да непотребно прекидају ток игре, да би казнили слуцајан лицни додир који не даје предност одговорном играцу нити доводи његовог противника у подредени положај.

• Доследност у примени здравог разума  на свакој утакмици, имајући на уму

способности играца који су у питању и њихов став и понашање у току утакмице.

• Доследност у одржавању равнотежe између контроле и тока игре, имајући "осећај" за

потезе које уцесници покушавају да цине и доносеци одлуке које су корисне за утакмицу.

47.4 Ако једна од екипа уложи протест, први судија (делегат, ако је присутан) извештава о томе организационо тело такмицења у року од 1 сата који следи после завршетка времена за игру.

47.5 Ако је судија повреден или из било ког другог разлога не може да настави да обавља своје дужности у року од 5 минута од насталог догадаја, утакмица се наставља. Преостали судија(е) суди сам у остатку утакмице, осим ако постоји могуцност промене повреденог судије квалификованим судијом замеником. Преостали судија(е) одлуцује о могуцој промени, након консултације са делегатом, ако је присутан.

47.6 На свим медународним утакмицама, ако је потребно да се усмено појасни одлука, користи се енглески језик.

47.7 Сваки судија има право да доноси одлуке у границама својих дужности, али није овлашцен да занемари или доведе у питање одлуке које је донео други судија(е).

47.8 Донете одлуке судија су конацне и не могу да се оспоравају или занемарују.

 

Чл. 48 Записницар и помоцни записницар: дужности

48.1 Записницару се обезбедује записник и он води евиденцију: • Екипа, уносеци имена и бројеве играца који треба да поцну утакмицу и свих заменика који улазе у игру. Када доде до повреде правила која се односи на 5 играца који треба да поцну утакмицу, замене или бројеве играца, обавештава ближег судију што је пре могуце. • Текуцег збира постигнутих поена, уносеци постигнуте поготке из игре и слободних бацања. • Грешака досудених сваком играцу. Записницар мора одмах да обавести судију када је било ком играцу досудено 5 грешака. Уписује грешке досудене сваком тренеру и мора одмах да обавести судију када тренер треба да буде дисквалификован. Слицно томе, мора одмах да обавести судију када играц нацини 2 техницке или 2 неспортске грешке и треба да буде дисквалификован. • Тајм-аута. Када екипа затражи тајм-аут, мора да обавести судије о прилици за тајм-аут и обавештава тренера посредством судије када тренер више нема преостали тајмаут(е) у полувремену или продужетку. • Следецег наизменицног поседа, рукујуци стрелицом наизменицног поседа. Записницар окреце смер стрелице наизменицног поседа одмах након завршетка првог полувремена пошто екипе размењују кошеве у другом полувремену.

48.2 Записницар такоде: • Ознацава број грешака које је нацинио сваки играц, подижуци ознаку са бројем нацињених грешака тог играца, на нацин видљив обојици тренера. • Поставља ознаку за грешке екипе на записницки сто на страни ближој клупи екипе која је у ситуацији казне за грешке екипе, када лопта постане жива после цетврте грешке екипе у периоду. • Врши замене. • Оглашава се својим сигналом једино када лопта постане мртва и пре него што лопта поново постане жива. Звук његовог сигнала не зауставља сат за игру или игру, нити проузрокује да лопта постане мртва.

48.3 Помоцни записницар рукује семафором и помаже записницару. У слуцају било ког неслагања измеду семафора и записника које не може да се разреши, записник има предност и семафор се сходно томе исправља.

48.4 Ако је погрешка у водењу уоцена у записнику: • У току игре, записницар мора да сацека до прве мртве лопте пре него што се огласи својим сигналом. • Након завршетка времена за игру а пре него што први судија потпише записник, погрешка се исправља, цак и ако ова исправка утице на конацан резултат утакмице. • Након што први судија потпише записник, погрешка више не може да се исправи. Први судија или делегат, ако је присутан, мора да пошаље детаљан извештај организационом телу такмицења.

 

Чл. 49 Мерилац времена: дужности

49.1 Мериоцу времена се обезбедује сат за игру и штоперица и он: • Мери време за игру, тајм-ауте и интервале игре. • Обезбедује да се сигнал сата за игру огласи врло јако и аутоматски на завршетку времена за игру у периоду. • Користи свако могуце средство да одмах обавести судије, ако се његов сигнал не огласи или не цује. • Обавештава екипе и судије најмање 3 минута пре него што треба да поцне треци период.

49.2 Мерилац времена мери време за игру на следеци нацин: • Покреце сат за игру: − У току подбацивања, када лопту правилно одбије скакац. − Након неуспешног последњег или јединог слободног бацања где лопта остаје жива, када лопта додирне или буде додирнута од играца на терену за игру. − У току убацивања, када лопта додирне или буде правилно додирнута од играца на терену за игру. • Зауставља сат за игру:

− Када истекне време за игру на завршетку периода, ако се сат за игру сам не заустави аутоматски. 

− Када судија зазвижди пиштаљком док је лопта жива. − Када је постигнут погодак из игре против екипе која је тражила тајм-аут. − Када је постигнут погодак из игре а сат за игру показује 2:00 минута или мање у цетвртом периоду и сваком продужетку.

− Када се огласи сат за шут, док екипа има контролу лопте.

49.3 Мерилац времена мери тајм-аут на следеци нацин: • Покреце штоперицу одмах када судија зазвижди у пиштаљку и покаже знак за тајмаут. • Оглашава својим сигналом када протекне 50 секунди тајм-аута. • Оглашава својим сигналом када се тајм-аут заврши.

49.4 Мерилац времена мери интервал игре на следеци нацин: • Покреце штоперицу одмах када се заврши претходни период. • Оглашава се својим сигналом када до поцетка првог и трецег периода остане 3 минута и 1,5 минут. • Оглашава се својим сигналом када до поцетка другог и цетвртог периода и сваког продужетка остане 30 секунди. • Оглашава се својим сигналом и истовремено зауставља штоперицу одмах када се заврши интервал игре.

 

Чл. 50 Мерилац периода шута: дужности

Мериоцу периода шута се обезбедује сат за шут који се:

50.1 Покреце или поново покреце када: • На терену за игру екипа стекне контролу живе лопте. Након тога, нови период шута не поциње када противник само додирне лопту, ако иста екипа задржи контролу лопте. • Приликом убацивања, лопта додирне или буде правилно додирнута од било ког играца на терену за игру.

50.2 Зауставља али не враца, када се истој екипи која је претходно имала контролу лопте, додели убацивање као резултат: • Одласка лопте ван границних линија. • Повреде играца исте екипе. • Ситуације подбацивања. • Обостране грешке. • Поништавања једнаких казни против екипа.

50.3 Зауставља и враца на 24 секунде, при цему на дисплеју нема приказа, када: • Лопта правилно уде у кош. • Лопта дотакне обруц противницког коша (осим ако се заглави измеду коша и табле) и контролише је екипа која није имала контролу лопте пре него што је она додирнула обруц. • Екипи буде додељено убацивање у задњем пољу, као резултат: − Грешке или прекршаја. − Заустављања игре због акције која није у вези са екипом која има контролу лопте. − Заустављања игре због акције која није у вези ни са једном екипом, осим ако би противници били доведени у подредени положај. • Екипи буде додељено слободно бацање(а). • Повреду правила нацини екипа која има контролу лопте.

50.4 Зауставља али не враца на 24 секунде, када сат за шут показује 14 или више секунди, а истој екипи која је претходно имала контролу лопте буде додељено убацивање у предњем пољу као резултат: • Грешке или прекршаја. • Заустављања игре због акције која није у вези са екипом која има контролу лопте. • Заустављања игре због акције која није у вези ни са једном екипом, осим ако би противници били доведени у подредени положај.

50.5 Зауставља и враца на 14 секунди, када: • Сат за шут показује 13 или мање секунди, а истој екипи која је претходно имала контролу лопте буде додељено убацивање у предњем пољу као резултат : − Грешке или прекршаја. − Заустављања игре због акције која није у вези са екипом која има контролу лопте. − Заустављања игре због акције која није у вези ни са једном екипом, осим ако би противници били доведени у подредени положај. • Након што лопта додирне обруц приликом неуспешног шута на кош из игре, последњег или јединог слободног бацања или додавања, лопту поново контролише иста екипа која је имала контролу лопте пре него што је она додирнула обруц.

50.6 Искљуцује, након што лопта постане мртва и сат за игру буде заустављен у било ком периоду, када постоји нова контрола лопте за било коју екипу а мање од 14 секунде остане на сату за игру. Сигнал сата за шут не зауставља сат за игру или игру, нити проузрокује да лопта постане мртва, осим ако екипа има контролу лопте.

Правила

bottom of page